PROGRAM LATIHAN MENGAJAR SK PKN KDT 2
Khamis, 24 April 2014
Jumaat, 11 April 2014
Rancangan Mengajar Harian minggu ke empat
PEMARKAHAN
|
||
4
|
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN- 4
|
|
|
JUMLAH
|
|
KPR3974
LATIHAN MENGAJAR 1
TAJUK
TUGASAN INDIVIDU 1
|
KUMPULAN
Group UPSI246(A132PJJ)
DISEDIAKAN OLEH
NAMA
|
NO. ID
|
JURAYAH @JANE BOTOHONG
|
ID20102042506
|
NAMA TUTOR E-LEARNING: DR.FAUZIAH
HANIM BINTI JALAL
TARIKH SERAH: 09.04.2014
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
PENDIDIKAN
KHAS PEMULIHAN
Nama : Jurayah @ Jane Botohong
Sekolah : SK Pekan Kudat
II, Kudat, Sabah.
Kelas Pemulihan :
Kelas Sinar Matahari
Jumlah : 5 orang
Tarikh : 09 April 2014
Hari :
Rabu
Masa :
7.00-8.00 a.m
Tajuk : 5. Perkataan KV + KV
Objektif
P&P : Pada akhir bahagian
ini murid dapat:
i.
Menyebut nama benda dengan
perkataan KV + KV yang betul.
ii.
Menyatuhkan dua suku kata menjadi
perkataan yang bermakna berdasarkan suku
kata KV+KV.
iii. Mengeja
perkataan KV+KV.
iv.
Menulis perkataan berdasarkan gambar dengan betul.
Kemahiran : 1. Menyebut nama benda dalam gambar yang
ditunjukkan oleh
guru.
2. Menyatu dan memadankan dua suku kata
berdasarkan gambar.
3. Mengisi suku kata awalan atau akhiran yang
tertinggal
berdasarkan gambar.
4. Menulis perkataan berdasarkan gambar.
5. Membina, membaca dan menulis perkataan
dari kad suku kata.
Pengetahuan
sedia ada: 1. Murid sudah mengenali
huruf kecil dan huruf besar.
2. Boleh menyanyi dan tahu lagu ABC.
Bahan
Bantu Mengajar: Kaset/CD/lagu dalam computer, kad seni kata
lagu, alat tulis,
murid
Penerapan Nilai :
Berusaha, hormat guru, bersungguh-sungguh, yakin
LANGKAH PENGAJARAN
LANGKAH PENGAJARAN
LANGKAH
|
ISI
KANDUNGAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
Set Induksi
(5 Minit)
Lagu
|
- Senikata
lagu KV+KV:
![]() |
1.
Guru bertanya khabar kepada murid-murid. Kemudian memberitahu murid
bahawa semua menyanyi dahulu sebelum memulakan pembelajaran.
3. Guru memasang kaset untuk
memperdengarkan lagu suku kata. Kemudian menyuruh murid menyanyikan lagu
tersebut sambil bertepuk tangan.
|
Teknik:
nyanyian dan gerakan.
Nilai:
berusaha, hormat guru, bersungguh-sungguh, yakin
BBM:
senikata lagu dalam bentuk MP3/ rakaman lagu
|
Langkah 1
(15
Minit)
|
Muzik MP3
KV+KV:
![]()
Contoh:
KV + KV.
ba + tu = batu
da + hi = dahi
bo + la = bola
me + ja = meja
|
1. Guru membimbing murid menyebut suku kata
dengan bunyinya yang betul menggunakan paparan senikata lagu di papan tulis sambil
memaparkan gambar dengan perkataan KV+KV.
2. Guru
mengarah murid mencantumkan suku kata dan meminta murid menyebut perkataan
yang dibina.
3. Aktiviti
ini diulang-ulang sehingga murid dapat mencantum dan menyebut suku kata.
|
Teknik:
mengeja dan menyebut.
Nilai: Bersungguh-sungguh
BBM: suku kata
KV + KV dalam bentuk power point.
![]() |
Langkah
2
(15
Minit)
|
Contoh:
KV + KV.
ba + tu = batu
da + hi = dahi
bo + la = bola
me + ja = meja
|
1. Guru
membimbing murid mengeja dan menyebut perkataan yang dipaparkan secara latih-tubi.
2. Murid memadankan kad-kad suku
kata menjadi perkataan KV+KV.
|
Teknik: mengeja dan menyebut.
Nilai: Berusaha
BBM: suku kata, perkataan
![]() |
Langkah
3
(20
Minit)
|
Lembaran kerja
|
1. Guru
menyediakan aktiviti pengukuhan menulis dan mewarna gambar yang lengkap
dengan perkataan KV+KV.
2. Murid melengkapkan lembaran
kerja dan menulis secara mekanis pada buku latihan.
![]() |
Teknik: mengeja, menyebut, menulis.
Nilai: yakin
BBM: Kertas soalan/lembaran kerja.
|
Penutupan
(5
Minit)
|
Senikata
lagu: suku kata.
![]() |
1. Guru merumuskan aktiviti dan menyuruh murid
menyanyikan lagu KV+KV
2.
Pengajaran diakhiri dengan tepukan tangan dari semua murid sebagai tanda kejayaan menguasai
kemahiran
hari ini.
|
BBM:
MP3 Lagu suku kata,
Leptop
/rakaman kaset.
![]() |
Refleksi guru
|
-Pengajaran
berjalan dengan lancar. Murid gembira
mengikuti pembelajaran.
|
2.0 Isi
Kandungan : Menyebut nama benda
dengan perkataan KV + KV.
Aktiviti
guru : Penyediaan bahan dan membimbing
murid
Aktiviti
murid : Secara
individu dan kumpulan
Isi Kandungan
|
Aktivit Guru
|
Aktiviti Murid
|
1.
Menyebut nama benda dalam gambar yang ditunjukkan oleh guru.
2.
Menyatu dan memadankan dua suku kata berdasarkan gambar.
3. Mengisi suku kata awalan
atau akhiran yang tertinggal berdasarkan gambar.
4.Menulis
perkataan berdasarkan gambar.
5.
Membina, membaca dan menulis perkataan dari kad suku kata.
|
-Mengendali aktiviti set induksi.
-Fasilitator setiap langkah pengajaran.
|
-Secara kumpulan : sessi set induksi, pembelajaran
langkah 1 dan 2.
-Secara individu : pembelajaran langkah 3, menjawab
soalan lembaran kerja.
|
Langgan:
Catatan (Atom)