PEMULIHAN KHAS

PEMULIHAN KHAS

Jumaat, 14 Mac 2014

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

PEMARKAHAN
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN- 1


JUMLAH




KPR3974
LATIHAN MENGAJAR 1


TAJUK TUGASAN INDIVIDU 1


Rancangan Pengajaran Harian  minggu pertama.



 
 




KUMPULAN

Group UPSI246(A132PJJ)


DISEDIAKAN OLEH
NAMA
NO. ID
JURAYAH @JANE BOTOHONG
ID20102042506


NAMA TUTOR E-LEARNING:  DR.FAUZIAH HANIM BINTI JALAL
TARIKH SERAH:   14.03.2014




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
PENDIDIKAN KHAS PEMULIHAN

Nama                           :               Jurayah @ Jane Botohong
Sekolah                       :               SK Pekan Kudat II, Kudat, Sabah.
Kelas   Pemulihan       :               Kelas Sinar Matahari
Jumlah                         :               5 orang
Tarikh                          :               12 Mac 2014
Hari                             :               Rabu
Masa                            :              7.00-8.00 a.m
Tajuk                           :   5.         Perkataan KV + KV
Objektif P&P              : Pada akhir bahagian ini murid dapat:
i.                    Menyebut nama benda dengan perkataan KV + KV yang betul.
ii.                  Menyatukan dua suku kata menjadi perkataan yang bermakna berdasarkan suku kata KV + KV.
Kemahiran                   :   1.         Menyebut nama benda dalam gambar yang ditunjukkan oleh
                guru.
    2.         Menyatu dan memadankan dua suku kata berdasarkan gambar.
Pengetahuan sedia ada:   1.         Murid sudah mengenali huruf kecil dan huruf besar.
                                        2.         Boleh menyanyi dan tahu lagu ABC.

Bahan Bantu Mengajar:             Kaset/CD/lagu dalam computer, kad seni kata lagu, alat tulis,
                                                   murid
Penerapan Nilai           :             Berusaha, hormat guru, bersungguh-sungguh, yakin














LANGKAH PENGAJARAN 



LANGKAH
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 Minit)
   Lagu

- Senikata lagu ABC:
ABCDEFGHIJKL
MNOPQRSTUVW
XYZ…
abcdefghijklmnopq
rstuvwxyz…
1.  Guru bertanya khabar kepada murid-murid.

2.  Guru bertanya aktiviti murid di masa lapang. Adakah mereka suka menyanyi?

3. Guru membuka leptop untuk memperdengarkan ABC dan lagu suku kata. Kemudian menyuruh murid menyanyikan lagu tersebut sambil bertepuk tangan.
Teknik: nyanyian dan gerakan.

Nilai: berusaha, hormat guru, bersungguh-sungguh, yakin
BBM: senikata lagu dalam bentuk MP3/ rakaman lagu
Langkah 1
(15 Minit)
Contoh:
           KV + KV.

ba + tu = batu
da + hi = dahi
bo + la = bola
me + ja = meja
1. Guru membimbing murid menghasilkan suku kata dengan bunyinya yang betul menggunakan paparan senikata lagu dalam MP3 tadi.
2. Guru membimbing murid mencantumkan suku kata dan meminta murid menyebut perkataan yang dibina.

3. Aktiviti ini diulang-ulang sehingga murid dapat mencantum dan menyebut suku kata.
Teknik: mengeja dan menyebut.

Nilai: Bersungguh-sungguh

BBM: suku kata KV + KV dalam bentuk power point.
Langkah 2
(15 Minit)
Contoh:
Buku = Kubu
Ibu = Ubi
Batu = Tuba

1. Guru menerangkan kepada murid bahawa suku kata tadi boleh diterbalikkan menjadi perkataan lain.
2.  Guru membimbing murid mencantumkan suku kata dari suku kata kedua itu.
Teknik: mengeja dan menyebut.
Nilai: Berusaha
BBM: suku kata, perkataan
Langkah 3
(20 Minit)
Lembaran kerja
1. Guru menyediakan aktiviti pengukuhan dengan membina perkataan bermakna berdasarkan kad bergambar yang telah
disediakan.
Teknik: mengeja, menyebut, menulis.
Nilai: yakin
Penutupan
(5 Minit)
Senikata lagu: suku kata.


1. Guru merumuskan aktiviti dan menyuruh murid menyanyikan lagu
2. Pengajaran diakhiri dengan tepukan tangan dari semua murid sebagai tanda kejayaan menguasai
kemahiran hari ini.
BBM: MP3 Lagu suku kata, Leptop
Refleksi guru
Secara keseluruhannya pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan suasana ceria dan pencapaian objektif pengajaran yang baik.
 



2.0 Isi Kandungan : Menyebut nama benda dengan perkataan KV + KV.
Aktiviti guru : Penyediaan bahan dan membimbing murid
Aktiviti murid : Secara individu dan kumpulan

Isi Kandungan
Aktivit Guru
Aktiviti Murid
-Menyebut nama benda dengan perkataan KV + KV.
- Menyatukan dua suku kata menjadi perkataan yang bermakna
-Mengendali aktiviti set induksi.
-Fasilitator setiap langkah pengajaran.
-Secara kumpulan : sessi set induksi, pembelajaran langkah 1 dan 2.
-Secara individu : pembelajaran langkah 3, menjawab soalan lembaran kerja.

3.0 Lampiran
3.1 Rakaman Lagu
               
           





3.2 Bahan Bantu Belajar
    



Tiada ulasan:

Catat Ulasan